Jdi na obsah Jdi na menu
 


Startování s motorovou pilou

4. 10. 2008

Startování a bezpečnost


Motorové pily 3. díl - startování a bezpečnost

Před samotným nastartováním zkontrolujeme a doplníme palivo a olej na mazání řetězu. Benzín pro motorovou pilu se míchá v předepsaném poměru s olejem. Přesný poměr se podle výrobce a druhu pily může mírně lišit.

Vhodné je používat předepsaný olej a ne to nejlevnější, co se nám dostane do ruky, ale pak špatně maže a spaluje. Totéž platí i pro olej, který maže řetěz. Ten má vlastní olejovou nádrž určenou pouze pro mazání řetězu a lišty.

Půjčíme-li si od lyžařů slogan „Kdo maže ten jede“, můžeme ho klidně po malé úpravě převést na použití pily, kde platí: „Kdo maže ten řeže“.

Startování

Bezpečné nastartování motorové pily je základem práce s ní.

Pilu umístíme pokud možno na rovný pevný podklad. Sundáme transportní obal nebo kryt lišty.

Pilu zapneme a napumpujeme do palivového systému benzín.
Pokud je pila vybavena dekompresním ventilem (snižuje tlak ve válci a tím usnadňuje startování) zmáčkne se před každým zatažením za lanko starteru. Po nastartování skočí dekompresní ventil samočinně zpět do původní polohy.
U "studeného startu" povytáhneme sytič pro bohatší směs při startování. Na plynu se tím automaticky nastaví režim půlplynu.
Pravou nohou si pilu pevně přišlápneme. Levou rukou uchopíme horní rukojeť, pravou startovací šnůru.
Prudkým, ale rovnoměrným, pohybem zatáhneme několikrát za startovací šňůru do doby než pila nastartuje.
Jakmile pila naskočí, ihned zamáčkneme sitič. Půlplyn zrušíme krátkým stlačením páčky plynu. Pila dál běží ve volnoběhu - řetěz se nesmí točit.

 

Zkouška mazání

Na kartonu nebo odřezku vyzkoušíme že pila maže. Kdyby se ucpal mazací kanálek nebo řetěz nebyl mazán, mohli bychom poškodit řetěz i lištu. Tenká olejová čárá nás o tom přesvědčí.

Pila je tak připravena pro práci.

Nezkoušejte

Startování pomocí „házení“ pily nebo jen s držením v ruce je sice u profesionálů, bohužel, dosti běžná praxe, trpí tím však nejenom pila, ale především šnůra a mechanismus startování.

Kontrola řetězu

Po chvilce práce překontrolujeme správné napnutí řetězu, který se zahřátím mohl mírně povolit.

Bezpečnost

  • Motorová pila je velmi výkonný vysokootáčkový řezný nástroj. Nebezpečný je především tím, že řezná část, tedy lišta, je stále odkrytá. Při práci s ní proto stále dbejte zvýšené opatrnosti.
  • Na práci s pilou se soustřeďte, s nikým s nebavte, nepracujte za deště, abyste neuklouzli, ani při nízké viditelnosti.
  • Pro práci s pilou, především v lese a na zahradě, je důležitá pevná kožená obuv s neklouzavou podrážkou.
  • Řezejte vždy nejlépe spodní hranou lišty. Řezání horní hranou si mohou dovolit pouze zkušení. Práci špičkou lišty nebo zápichu se vyhýbejte. Hrozí zpětný vrh a poranění. Ne vše zachrání brzda.
  • Při práci si chraňte zrak a sluch brýlemi a sluchátky nebo ochrannou přilbou. Bez té se v lese ani do práce nepouštějte. Hrozí ulomení horních suchých větví a jejich pád na vaši hlavu. Kvalitní pracovní rukavice zlepší uchopení pily, ochrání ruce a zmenší vibrace.
  • Při transportu mějte lištu vždy zakrytou.
  • V lese ani v zahradě, pokud je to možné, nepracujte s pilou sami. Vždy by měl být někdo poblíž pro případ nouze.
  • Údržbu provádějte vždy při vypnuté pile.
  • Při práci nepoužívejte volně vlající nebo snadno hořlavý oděv.

6.gif(1 kb)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář