Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínská vesmírná loď na Zemi !

28. 9. 2008

Čínská vesmírná loď bezpečně přistála zpět na Zemi

Čínská posádka před startem, zprava Čaj Č'-kang, Liou Po-ming a Ťing Chaj-pcheng 

Čínská posádka před startem, zprava Čaj Č'-kang, Liou Po-ming a Ťing Chaj-pcheng 

Čínská vesmírná loď Šen-čou-7 (Nebeská loď) s prvním čínským kosmonautem, který kdy vystoupil do volného vesmíru, v neděli krátce před polednem přistála zpět na Zemi. Podle čínské státní televize jsou všichni tři kosmonauti na palubě v pořádku.


Čínská televize ukázala, jak kabina s přistávacím padákem dosedla na zem nedaleko plánovaného místa přistání v severočínské autonomní oblasti Vnitřním Mongolsku. "Loď dobře obstála při nebezpečném návratu do zemské atmosféry," uvedla agentura Nová Čína.

Čínský kosmonaut Čaj Č´-kang jako první Číňan v historii vystoupil během mise z vesmírné lodi do volného prostoru. Výstup trval 13 minut. Loď ve čtvrtek odstartovala na oběžnou dráhu kolem Země. Výstup vysílala živě čínská televize.

Čína se stala po Spojených státech a bývalém Sovětském svazu třetí zemí světa, jejíž kosmonaut vystoupil do volného prostoru. Šlo o třetí čínský let s lidskou posádkou, při němž byl na oběžnou dráhu umístěn satelit a první stabilní vesmírná stanice.

Číňané jsou po úspěšném startu na oběžné dráze.

Let byl zatím nejambicióznějším čínským projektem od vyslání prvního tchajkonauta do kosmu v roce 2003. Mise byla součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií a jehož cílem je dopravit člověka na Měsíc, což by se mělo uskutečnit v roce 2022.

Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tu chtěla realizovat přistání nepilotovaného stroje. Čínský vesmírný program ovšem počítá i s vytvořením vesmírné laboratoře a poté i větší vesmírné stanice.

6.gif(1 kb)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář