Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel Tomáš BAŤA

2. 9. 2008

Zemřel Tomáš Baťa

Tomáš Baťa na snímku z roku 2004 

Tomáš Baťa na snímku z roku 2004  

Ve věku 93 let zemřel v pondělí v 13:40 středoevropského času v Torontu česko-kanadský podnikatel Tomáš Baťa. Novinkám to potvrdil ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Podnikatel byl pokračovatelem svého otce Tomáše Bati ve vedení mezinárodního obuvnického gigantu, firmy Baťa.

Bata

Společnost Bata patří k největším výrobcům obuvi na světě. Působí na pěti kontinentech, zaměstnává přes 40 000 lidí a má přes 5000 vlastních obchodů v padesáti zemích. V pětadvaceti zemích má 40 továren, které vyrábějí boty.

Společnost má čtyři hlavní obchodní pobočky, evropská sídlí v Lausanne, severoamerická v Torontu a latinskoamerická v Mexiku. Čtvrtá obchodní kancelář v Singapuru má na starosti oblast Asie, Afriky a Austrálie.

 

U společnosti Bata si denně kupuje boty asi milión lidí.

1. 9. 2008 16:51 - 1. 9. 2008 21:02 Aktualizováno - TORONTO

"Odešel uprostřed práce a nových plánů v klidu a míru obklopen svými nejbližšími," uvedl v tiskové zprávě nadace Velev. Samotná rodina se ke skonu Tomáše Bati juniora nevyjádřila.

Pohřeb se uskuteční v pátek v Torontu, řekl Baťův mediální zástupce Jindřich Lacko.

Zlínský magistrát hodlá podle mluvčí Marie Masaříkové připravit na radnici pietní místo, kde lidé prostřednictvím podpisů budou moci vyjádřit soustrast pozůstalým. "Občané se budou moci podepisovat předběžně od středy až do dne pohřbu, kondolenční listina pak bude doručena rodině," řekla Masaříková. Podle ní Baťovu památku uctí ve čtvrtek minutou ticha také zlínské zastupitelstvo.

Tomáš Jan Baťa se narodil 17. září 1914 v Praze. Vyučil se v obuvnickém závodě ve Zlíně. Poté vystudoval Obchodní akademii v Uherském Hradišti a působil jako zaměstnanec zlínských Baťových závodů.

Tomáš Baťa při odhalování busty svého otce, zakladatele obuvnické tradice a moderního Zlína, v renovovaném Baťově mrakodrapu, dnešním sídle Krajského úřadu ve Zlíně v únoru 2007.Tomáš Baťa při odhalování busty svého otce ve Zlíně v únoru 2007. 

V roce 1939 opustil Československo, po internaci v USA odešel do Kanady, kde žil až doposud. Ve stejném roce založil v Torontu firmu Bata Shoe Co. of Canada.

Za 2.světové války vstoupil jako dobrovolník do kanadské armády, účastnil se bojů v Evropě, Asii a Africe.

Po listopadu 1989 byl členem Rady konzultantů prezidenta ČSSR Václava Havla, založil také českou pobočku původem americké neziskové organizace Junior Achievement.

Jedno z posledních videí, které zachycuje Tomáše Baťu před rokem na univerzitě Tomáše Baťi ve Zlíně, kde skládal dvě poslední zkoušky, které mu chyběly.

Málo známý je jeho osobní přínos v oblasti výroby obuvi, kde se mimo jiné přímo podílel na rozvoji počítačové technologie navrhování obuvi. Byl předsedou obchodního a průmyslového poradního výboru OECD pro transformaci zemí Střední a Východní Evropy a v této funkci se zasloužil o přijetí Česka a Slovenska do této organizace.

Ve své celoživotní práci prosazoval zásady etiky podnikání. Je držitelem řady vysokých ocenění, mimo jiné Řádu T.G. Masaryka a slovenského Bílého dvojkříže. Stal se čestným doktorem řady světových univerzit. S manželkou Sonjou vychovali jednoho syna a tři dcery.

Tomáš Baťa s manželkou na oslavách 1. máje letos ve Zlíně.Tomáš Baťa s manželkou na oslavách 1. máje letos ve Zlíně.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář