Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Šumavě naměřili čtyři stupně pod nulou

Na Šumavě není mráz za letních nocí výjimečný.  

Po vedrech v minulých dnech přišlo prudké ochlazení. V sobotu nad ránem naměřili meteorologové na šumavské Horské Kvildě dokonce minus čtyři stupně pod nulou. Chladné počasí v Česku potrvá i na začátku příštího týdne.

15. 6. 2008 11:49 - 15. 6. 2008 12:10 Aktualizováno - HORSKÁ KVILDA

„Na Šumavě se nejedná o nic tak výjimečného, občas jsou tam mrazy i v letních měsících. Je však pravda, že po vysokých teplotách v minulých dnech přišlo o víkendu prudké ochlazení a ranní teploty se blížily historickým minimům,“ řekla Právu Miloslava Starostová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Poznamenala, že v Českých Budějovicích bylo v sobotu ráno šest stupňů a historický rekord z roku 1941 na stejný den je 4,4 stupňů Celsia.

Prudké ochlazení po velmi teplých dnech zasáhlo celou zemi. V první polovině měsíce panovaly v Česku vysoké teploty, od středy se počasí postupně zhoršovalo a na začátku víkendu teploty připomínaly spíše podzim.

Chladné proudění ze severu

Důvodem současných nízkých teplot je velmi chladný vzduch, který proudí do střední Evropy od severu. Na horách teploty v těchto dnech klesají pod bod mrazu, v mnoha městech ve vyšších polohách Česka byly teploty těsně nad nulou.

Například v Karlových Varech naměřili meteorologové dva stupně Celsia, ve Vyšším Brodě 2,6 stupně Celsia a v Mariánských lázních 2,7 stupně Celsia. Výrazně tepleji bylo ráno v metropoli, teploměry se v Praze vyšplhaly až na osm stupňů Celsia.

Na ranní cesty za prací se dobře oblečte

„Chladné proudění očekáváme až do úterý, doprovázet ho budou četné srážky, na horách může napršet v pondělí i v úterý až patnáct milimetrů srážek. V neděli ráno bylo sice oblačnosti méně, postupně se ale zatáhne, přijdou déšť a bouřky,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

V pondělí a úterý čekají meteorologové ranní teploty do jedenácti stupňů, v horských oblastech nepřekročí čtyři stupně Celsia. Přes den se teploty vyšplhají na dvacet, v úterý na dvaadvacet stupňů.

Od středy se začne oteplovat, ubývat budou i srážky. Přesto zůstanou rána chladnější.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář