Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adolf Hitler to celé rozpoutal

7. 12. 2007

Adolf Hitler

Adolf Hitler (20. dubna 1889 Braunau am Inn, Rakousko30. dubna 1945 Berlín) byl německý národně socialistický politik, diktátor a ideolog nacismu.

Jeho politické působení vyvolalo druhou světovou válku. Byl inspirátorem a hlavním organizátorem masového vyvražďování obyvatelstva a vojenských zajatců v okupovaných zemích, hlavně v Sovětském svazu. Za nepřítele Německa považoval Židy, Rómy, Slovany, homosexuály, zdravotně postižené a také své politické oponenty. Byl zodpovědný za hmotné a morální zničení Německa na konci druhé světové války.  Původ Adolfa Hitlera

Narodil se 20. dubna 1889 v městečku Braunau am Inn v Rakousku nedaleko bavorských hranic. Matka Klára Hitlerová, vl. jménem Pölzlová, otec Alois Hitler, vl. jménem Schicklgruber. Klára byla třetí ženou Aloise Hitlera a byla jeho vzdálenou sestřenicí. Proto si Hitlerovi rodiče museli vyžádat pro povolení k sňatku církevní dispens. Hitlerův pradědeček z matčiny strany se jmenoval Johann von Nepomuk Hüttler.

Hitler se narodil jako čtvrté dítě ze šesti. Všichni jeho sourozenci zemřeli ještě v dětském věku, až na nejmladší sestru Paulu (*1896), která Hitlera přežila o mnoho let.

Dětství a mládí
Rodina penzionovaného státního úředníka Aloise Hitlera se často stěhovala z místa na místo, než se usadila ve vesnici Leonding nedaleko Lince. Hitler v té době navštěvoval nejméně pět základních škol. V době, kdy navštěvoval školu v benediktýnském klášteře v Lanbachu, zpíval ve sboru a chtěl se stát knězem. Prospěch na základní škole měl vcelku dobrý, ale na střední škole v Linci se značně zhoršil a nakonec střední školu nedokončil. Pouze v dějepise a výtvarné výchově měl výborný prospěch. Veliký vliv na formování prvních Hitlerových nacionalistických názorů měl jeho učitel dějepisu Leopold Pötsch. V té době se upnuly ambice Adolfa Hitlera k výtvarnému umění, ale jeho despotický otec to nechtěl připustit, protože plánoval pro syna kariéru státního úředníka. Alois Hitler však zemřel 3. ledna 1903 na srdeční infarkt, a Hitlerovým tužbám tak už nic nebránilo. Finančně podporován matkou (Hitler se nikdy nevyučil žádnému řemeslu) se dospívající Hitler bezcílně toulal po Linci a snil. Jak sám později přiznal, bylo to období šťastného nicnedělání. Přestože jeho prospěch na střední škole byl velmi špatný, byl v tu dobu vášnivým čtenářem knih, zvláště o historii a mytologii Německa.V roce 1906, ve svých 17 letech se vydal do Vídně, kde se dvakrát neúspěšně pokusil dostat na Akademii výtvarných umění. Mladému a velmi ambicióznímu uchazeči doporučil rektor Sigmund le Allemand studium architektury, k tomu mu však chyběla maturita.

21. prosince 1907 zemřela Hitlerova matka Klára na rakovinu prsu. Hitler byl smrtí své matky velmi zdrcen. Po této tragické události se nadobro odstěhoval do Vídně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tert

(etwert, 26. 10. 2010 14:53)

kradší ted to píšu ve škole :-D

halu

(hshud, 13. 12. 2009 18:38)

kraci by to nešlo

nmnmnm

(petra , 14. 6. 2009 18:02)

nejde ti to tady kopírovat a mi mame mít referat tak vážne díky

Adolf Hitler

(Lukáš, 2. 12. 2008 16:04)

Máš dobrý blog.