Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava

6. 10. 2007

Doprava


Doprava je způsob přemisťování objektů z místa na místo. Objektem můžou být předměty, osoby, ale třeba i informace nebo energie. Technologie, použitá k dopravě, se skládá z dopravních prostředků, dopravní infrastruktury a organizace dopravy.

Doprava informací se obvykle vyděluje jako samostatný obor, komunikace a telekomunikace. (Obojí ovšem úzce souvisí - řízení dopravy nákladu a osob obykle vyžaduje i spolehlivý přenos informací.) Druhem dopravy je také přenos elektrické energie. Tento článek se dále zabývá především dopravou předmětů a osob.

Nejstarším způsobem dopravy je chůze a nošení nákladu. V rozvinutých zemích se lidé pěšky dopravují spíše na kratší vzdálenosti, a chůze na delší vzdálenosti je způsobem oddechu a trávení volného času (pěší turistika). Lidé také dosud nosí náklady v náročném terénu (nosiči v horách). Dalším historickým způsobem dopravy je využití zvířat, k jízdě, nošení nebo tahání nákladu. K dopravě po vodě se již od prehistorických dob užívá plavidel. Moderní doba přinesla rozmach dopravy pomocí vozidel (zejména silničních a drážních) a letadel. Druhy dopravy

 Podle typu a pohonu dopravních prostředků

Nejdůležitější obory podle dopravních prostředků:

Podle kapacity dopravních prostředků

Doprava osob se dá také rozdělit na dopravu

 Podle veřejné přístupnosti

Ne zcela se kryjící rozdělení je na dopravu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blog

(Hanka, 4. 1. 2008 6:10)

Máš moc hezký blog! Jen tak dál...8)