Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sushi a hůlky

26. 9. 2008

 

Japonští tradicionalisté se děsí, kam kráčí jejich suši

Ta úhledná restaurace se jmenuje Rainbow Roll Sushi. Barman zkušeně míchá koktejly, šéfkuchař umně rovná na talíř plátky ryby a číšnice vede mladé supermódně oblečené zákazníky k dlouhému stolu nasvícenému odspodu. Podá jim jídelní lístky v japonštině a angličtině, stejně jako v mnohých moderních sushi-restauracích v Londýně, New Yorku nebo Los Angeles. A to je právě to, co příchozího tolik zaskočí. Zmíněná restaurace je přímo uprostřed Tokia, kde slova "moderní" a "sushi" nikdy nešla dohromady.

Už od poloviny devatenáctého století Japonci všeobecně považují sushi za jednoduché jídlo sestávající z plátků syrové ryby položených na kopku rýže, které se bez jakýchkoli cavyků rychle zkonzumuje ve stoje u pultíku. Podle tradicionalistů nemá tento pokrm obsahovat nic víc, než octem ochucenou rýži s čerstvými plátky syrové ryby či korýše s přidaným kaviárem či vařeným vejcem, který se servíruje s horkým zeleným čajem a nakládaným zázvorem. Sushi-bary, které si získaly novou popularitu v sedmdesátých letech dvacátého století, nebyly nijak avantgardní a tradicionalisti mohli být spokojení.

Moderní suši se servíruje s tatarkou

Ovšem nyní se v Tokiu objevují místa, jako je restaurace Rainbow Roll Sushi, která zahájila provoz v loňském září a její majitelé ji označují za "nový styl sushi pro jednadvacáté století". Ale tenhle styl sushi má k Tokiu a tradičnímu neformálnímu pokrmu hodně daleko. Joko Šibataová, zakladatelka restaurace, poprvé objevila sushi v americkém stylu servírované s tatarkou a cuketou před deseti lety jako studentka v Chicagu, když si přivydělávala jako servírka v japonské restauraci na předměstí. "Způsob, jakým tam lidé jedli sushi, byl úplně jiný než způsob obvyklý v Japonsku," vzpomíná. "Bylo to jako zajít si na jídlo do zdravé, příjemné a luxusní restaurace."

Ta vzpomínka ji neopustila ani v době, kdy se vrátila do Tokia. Začala pracovat pro společnost, která drží japonské koncese pro takové symboly amerického života, jako je Hard Rock Cafe. Loni v březnu pak svému zaměstnavateli předložila plán na naprosto novou sushi restauraci, jenž byl přijat. V jídelníčku teď nabízí celou řadu předkrmů, včetně ústřic a krabích koktejlů, stejně jako osmnáct druhů sushi, které stojí šest až deset dolarů za talíř (180-300 Kč). Tak například Philadelphia se skládá z uzeného lososa, okurky, sýra a šalotky, zatímco Dynamite tvoří mušle, jikry létajících ryb, červené chilli papričky a majonéza. A sushi Nickson dostalo název podle častého zákazníka japonské restaurace v Chicagu, který miloval vlastní kombinaci úhoře, okurky, sýra a šalotky.

Sushi a la Amerika vyvolává u Japonců smíšené pocity

Restaurace Rainbow Roll Sushi není jediná, která se v Japonsku snaží prosadit západní styl sushi a nejspíš nikoho nepřekvapí, že podobné podniky vyvolávají u místních obyvatel smíšené reakce. Mnozí nový trend vítají, jako třeba Kazuko Fukamačiová, 33letá úřednice, která v Rainbow Roll zapíjí sushi irským pivem značky Guiness. "Myslím, že tohle je něco docela jiného než tradiční japonské sushi. Ráda jsem na něj chodila v Los Angeles a na Havaji, a moc mi chutná."

Jiní Japonci jsou ale zhrozeni - použít do sushi uzeného lososa a sýr je pro ně stejná urážka, jako cizinec převlečený za samuraje. Nikdo ovšem není rostoucí popularitou sushi restaurací v moderním stylu popuzený víc než členové japonské Národní společnosti sushi. "To, co se v těchhle restauracích podává jako takzvané sushi, nemá s opravdovým sushi nic společného," soptí Takeo Takahaši, výkonný ředitel společnosti, která sdružuje na 40.000 tradičních sushi-barů. "Jsou to sprosté napodobeniny." Ovšem s tatarkou.

  Jídelní hůlky  

Japonsky se říká hůlkám HAŠI a jsou dlouhé asi 25 cm mluvíme-li pouze o jídelních hůlkách, se kterými příjde do kontaktu strávník. Existují i hůlky daleko delší a ty se užívají k přípravě samotného jídla. Hůlky jako takové jsou nejčastěji vyráběny ze dřeva. Mezi jiné suroviny k jejich výrobě patří slonovina a některé druhy kovů.
Když budeme pátrat odkud přišly hůlky do Japonska dostaneme stejnou odpověd jako u spousty jiných oblastí Japonské kultury. Hůlky patří mezi tu spoustu věcí, které se přebraly z Číny.

Co se týče používání hůlek k potřebě se nakrmiti, není dnes již pro většinu lidí problém. Spousty nejaponců se setkalo s jídelními hůlkami většinou v nějaké čínské restauraci a nebo při návštěvě některé země Východní Asie. Ale přece se najdou ti, kteří hůlky ještě neviděli a natož s nimi jedli. Popravdě řečeno, když poprvé držíte hůlky s úmyslem se najíst, hodně jste se přecenili. Aspoň v mém připadě to tak bylo. Je to jen otázka malého cviku. Zakrátko se naučíte hůlky obratně používat.
Hůlky se drží zásadně v pravé ruce. Bylo to proto, že se podle japonských zvyků upřednostňuje pravá ruka.

jídelní hůlky

6.gif(1 kb)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář